VALGUSE MÕJU
Kui me räägime valgusest, tähendab see tavaliselt päevavalgust. Looduslik päikesevalgus on alati erinevates värvitoonides ja intensiivsustes ning see peitub pilvede, udu, hommikuvalguse ja päikeseloojangu taga. Kuigi me ei pruugi sellest aru saada, on valgusel oluline mõju paljudele protsessidele meie kehas. See reguleerib erinevate hormoonide (sealhulgas unehormooni melatoniini) tootmist, mis tagab õhtul lõõgastumise ja värskendavasse unne jäämise.
Nendele inimestele, kes oma töö tõttu veedavad vähe aega väljas ja ei puutu kokku loomuliku päevavalgusega ning inimestele, kes hindavad head töövalgust, on LUCTRA®’l pakkuda pöördeline valgustus.
TEADUSLIKULT TÕESTATUD
Uneuurija dr Dieter Kunzi poolt läbi viidud kliiniline uuring Berliini St. Hedwigi haiglas on tõestanud, et LUCTRA® lambid omavad bioloogilist mõju melatoniini tootmisel. LUCTRA® on esimene töötamisvalgustus, mille kohta on olemas sellised järjepidavad tõendid.
16 osalejaga uuring viidi läbi 2014. aasta juulis ja augustis. Katseperioodi jooksul puutusid osalejad kokku viiel õhtul viie erineva valgusprogrammiga. Valgustuse bioloogilist efektiivsust mõõdeti nende sülje melatoniinisisalduse alusel. Meditsiinis peetakse melatoniini kõige usaldusväärsemaks näitajaks, kui uuritakse valguse mõju inimesele. Lisaks süljeproovidele andsid osalejad erinevatele valgustusprogrammidele hinnangu.
Täielikku uuringut saab alla laadida SIIT.
ÖÖ- VÕI PÄEVAINIMENE?
Igal inimesel on oma “ööpäevane” rütm, mis ühtib päeval ja öösel. Kõik teavad inimesi, kes on juba hommikul energiat täis, samas kui teised vajavad päeva alustamiseks ergutust, näiteks kohvi. Kõik teavad tagajärgi, mis kaasnevad häiritud rütmiga.
JÄRGI OMA RÜTMI
Katkestatud ööpäevase rütmi mõju muutub eriti ilmseks lennuväsimuse puhul, kui inimese keha on sunnitud järsku vahetama teise öö- ja päevarütmi. Mõned otsesed tagajärjed on unetus, ärrituvus ja vähene keskendumisvõime.
Tõsisem on aga bioloogilise ja sotsiaalse aja vastuolu, mida põhjustab pidevalt oma bioloogilise kella eiramine. Pikaajalised tagajärjed võivad olla nii depressioon kui ka diabeet.
VALGUSE MÕJU ÜHES LAMBIS
Kaasaegne LED-valgustus katab peaaegu täielikult päikesevalguse värviskaala. See tähendab, et sellistel valgustustel on meie bioloogilisele rütmile stabiliseeriv mõju. Need annavad kehale valgussignaale, mis aitavad seada oma sisemise bioloogilise kella ka siseruumides.
AINUÜKSI HELEDUS EI OLE PIISAV
Valgustus ja selle kvaliteet on eriti olulised kontoritöötajate jaoks. Uuring näitas, et üle 60 protsendi eelistab valgustugevust, mis on üle 800 luksi. Töötajad on rohkem rahulolevad ja näevad ennast kõrgema heaolu tasemega, kui nad saavad valgust individuaalselt reguleerida.
See hõlmab nii valgustugevust kui ka muutuvat värvitemperatuuri- valikuid on külmast valgest kuni sooja valge valguseni. Kõik LUCTRA® lambid pakuvad 1000 luksist valgustugevust ning värvitemperatuuri vahemikus 2700- 6500K. VITACORE® elektroonika ja VITACORE® rakendus muudavad nende funktsioonide kasutamise ja juhtimise väga lihtsaks.
LUBATUD STANDARDID
Lisaks isiklikule ettekujutusele töökoha valgustuse kvaliteedist on olemas ka mitmeid õigusnorme. Suurimaks väljakutseks on ettekujutused kontorist. Nii DIN EN 12464-1 kui ka ASR 3.4 standardid sätestavad nõuded töökohale. Võrreldes eelistatud valgustugevusega 800 luksi, peavad töökohad olema valgustatud vähemalt 500 luksiga, et see vastaks DIN-standardile. Visuaalsed tööülesanded nõuavad mõnikord isegi kuni 750 luksi. Valguse intensiivsusnõuded lähikeskkonnale on veelgi madalamad (vähemalt 300 luksi).